برای شروع پرورش شترمرغ چه چیزهایی لازم است؟

قبل از شروع پرورش شترمرغ باید امکانات و مواردی را در نظر داشت که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

زمین مورد نیاز برای پرورش شترمرغ:

بر اساس نوع پرورش مد نظر که شامل شترمرغ مولد، پرورش جوجه شترمرغ، پرورش شترمرغ پرواری و امکانات مورد نیاز برای جوجه کشی شترمرغ می باشد، میزان زمین مورد نظر برای پرورش شترمرغ متفاوت است. علاوه بر این باید فضاهایی را برای اتاق کارگری، اتاق استراحت و اتاق مدیریت در نظر گرفت.

یک شترمرغ نر و دو شترمرغ ماده بعنوان یک گروه نرمال شترمرغ مولد در نظر گرفته می شود اما می توان یک نر و یک ماده، یک نر و سه ماده و دو نر و سه یا بیشتر از 3 ماده را در یک گروه قرار داد. فضای مورد نیاز برای یک شترمرغ نر و دو ماده حدود 30 در 50 متر یعنی 1500 متر مربع می باشد. اگرچه طی سالهای اخیر این میزان کاهش یافته و در بعضی از مزارع پرورش شترمرغ نصف این مساحت بدون ایجاد مشکل خاصی در گله استفاده شده است.

جوجه شترمرغ در 4 هفته اول پرورش به مساحت خیلی کمی نیاز دارد که این میزان حدوداً 20 متر مربع به ازاء هر 20 جوجه می باشد. همزمان با افزایش سن، رشد جوجه شترمرغ افزایش یافته و بنابراین به مساحت بیشتری نیاز دارند. شترمرغ ها در سن 12 ماهگی بالغ شده و در این سن به ازاء هر 50 شترمرغ 1000 متر مربع فضا در نظر گرفته می شود. در آفریقای جنوبی، فضای مورد نیاز برای رشد شترمرغ بسیار بیشتر بوده بطوریکه برای هر 100 جوجه شترمرغ مساحت 6000 تا 9000 متر مربع فضا در نظر گرفته می شود.

برای شترمرغ ها باید مقداری فضای مسقف بعنوان سایه بان در نظر گرفته شود تا در صورتی که پرنده احساس کرد باید در سایه قرار گیرد بتواند به قسمت های دارای سقف برود. همچنین در صورتی که بخواهید در مزرعه شترمرغ خود اقدام به جوجه کشی نمایید، لازم است که یک اتاق برای انکوباتور، یک اتاق برای هچری و یک محوطه برای تمیز و ذخیره کردن تخم شترمرغ قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی لحاظ شود.

کارگر مورد نیاز برای پرورش شترمرغ:

شترمرغ بالغ روزانه باید 2 بار تغذیه شود، یکبار در صبح و یکبار اواخر بعد از ظهر. جوجه شترمرغ ها باید روزانه حداقل 5 بار مورد بررسی قرار بگیرند. همچنین انکوباتور باید روزانه و یا هفتگی مورد بررسی قرار بگیرد که این موارد نیازمند کارگر می باشند. یکی دیگر از وظایف کارگرها، تمیز کردن پن های جوجه ها برای جلوگیری از خوردن مدفوع توسط جوجه شترمرغ ها می باشد. علاوه بر این قرار دادن تخم شترمرغ درون انکوباتور و تمیز کردن هچر از فعالیت های زمان بر می باشد.

آب مورد نیاز شترمرغ:

لازم است که شترمرغ بصورت شبانه روز به آب دسترسی داشته باشد. تأمین آب آشامیدنی با کیفیت و دمای مناسب در پرورش شترمرغ از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که در آب و هوای سرد هستید، ممکن است نیاز به نصب آب گرم کن برای رساندن دمای آب به درجه حرارت حدود 20 درجه سانتی گراد باشد. از آنجایی که منقار شترمرغ می تواند مقداری دان را وارد آب نماید، لازم است جهت جلوگیری از آلوده شدن آب بطور مرتب آبخوری ها تمیز شوند. از آنجایی که مصرف آب بر مصرف ماده خشک تأثیر گذار است، لازم است که پرندگان بصورت مداوم به آب آشامیدنی دسترسی داشته باشند. آب خیلی سرد و خیلی گرم باعث کاهش مصرف آب شترمرغ شده و در نتیجه مصرف دان را کاهش می دهد.

مجوزهای لازم برای پرورش شترمرغ:

قبل از اقدام به احداث واحد پرورش شترمرغ لازم است که از اداره جهاد کشاورزی و دامپزشکی منطقه خود مجوزهای لازم را اخذ نمایید. در بعضی از کشورها نظیر آلمان لازم است که افراد قبل از دریافت مجوز در دوره های آموزشی پرورش شترمرغ شرکت کنند.

شترمرغ مولد:

بعضی پرورش دهندگان تنها شترمرغ مولد داشته و اقدام به فروش تخم نطفه دار شترمرغ می نمایند اما در صورتی که بخواهید جوجه کشی شترمرغ را نیز در مزرعه خود انجام دهید لازم است تجهیزات و فضای اضافی برای این کار در نظر گرفته شود. همچنین در بعضی مزارع ممکن است تجهیزات لازم برای جوجه کشی وجود داشته باشد و تخم نطفه دار شترمرغ از خارج مزرعه خریداری شود.

امکانات مورد نیاز برای جوجه کشی شترمرغ:

ممکن است تصمیم داشته باشید که فقط تجهیزات جوجه کشی داشته باشید. در این صورت می توانید تخم شترمرغ سایر مزارع را در دستگاه جوجه کشی قرار دهید و هزینه آن را دریافت کنید و یا تخم نطفه دار شترمرغ را خریداری کرده و جوجه یکروزه را به فروش برسانید. قبل از خرید دستگاه جوجه کشی باید بررسی کنید که بازار خرید جوجه یکروزه شترمرغ و یا متقاضی برای قرار دادن تخم شترمرغ آنها در دستگاه جوجه کشی وجود داشته باشد. پیشنهاد می شود قبل از ایجاد یک مزرعه کامل شترمرغ، اقدام به خرید جوجه یکروزه نموده و آنها را تا رسیدن به سن کشتار پرورش دهید. در این صورت میزان سرمایه اولیه بسیار کمتری مورد نیاز بوده و می توانید میزان سود پرورش شترمرغ را تخمین زده و بعد از آن اقدام به پرورش در مقیاس بزرگتر نمایید. می توانید تعدادی از شترمرغ های خود را برای رسیدن به سن بلوغ و تخمگذاری نگهداری نمایید. به یاد داشته باشید در صورتی که قصد شروع کار با شترمرغ مولد را داشته باشید، هیچکس بهترین شترمرغ های مولد خود را به فروش نمی رساند. 

چگونه و چه خوراکی باید به شترمرغ داده شود؟

هزینه خوراک حداقل 70 درصد هزینه های پرورش شترمرغ را شامل می شود، بنابراین داشتن اطلاعات پایه در خصوص تغذیه شترمرغ امری ضروری می باشد. قیمت تمام شده دان شترمرغ مهم نیست، چیزی که اهیمت دارد این است که تفاوت بین درآمد فروش شترمرغ و هزینه های آن برای رسیدن به وزن کشتار چقدر است. محاسبه هزینه تخم شترمرغ، جوجه و هزینه پرورش شترمرغ همگی اهمیت بالایی دارند. بسیاری از افراد تصور می کنند که دان ارزان تر برای آنها اقتصادی تر است در صورتی که یک خوراک بهتر می تواند از طریق افزایش رشد، بهبود ضریب تبدیل غذایی، افزایش باروری گله های مولد و افزایش نرخ جوجه درآوری و همچنین کاهش تلفات جوجه ها باعث افزایش سوددهی گله شود.

جیره شترمرغ باید دارای موارد زیر باشد:

علوفه نظیر یونجه برای تأمین فیبر با کیفیت.

دانه ها نظیر ذرت و جو برای تأمین انرژی.

اجزاء پروتئینی مانند کنجاله سویا.

مکمل شترمرغ برای تأمین ویتامین ها و مواد معدنی ضروری.

افزودنی ها مانند اسیدهای آمینه، مخمر، پری بیوتیک، آنزیم ها و ...

بعنوان مثال در مورد مواد حاوی فیبر، یونجه با سطوح متفاوت پروتئین موجود است. توصیه می شود از یونجه های دارای سطوح بالاتر پروتئین در جیره استفاده نمایید. یونجه با کیفیت دارای فوایدی از جمله قابلیت هضم بیشتر و سطوح بالاتر ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. همچنین در مورد ذرت باید تلاش کرد از انواع مرغوب آن که حداقل ۸ درصد پروتئن تأمین می کنند استفاده نمود. سویا بطور معمول حاوی ۴۴ یا ۴۷ درصد پروتئین است که نوع ۴۴ درصد آن حاوی پوسته سویا نیز می باشد. در مورد سویا نیز توصیه می شود از نوع با پروتئین بالاتر در جیره شترمرغ استفاده شود.

استفاده از مکمل ویتامینه و معدنی ویژه شترمرغ در جیره امر مهمی می باشد. باید توجه داشت که علاوه بر آنالیز مکمل، نوع مواد اولیه بکار رفته در تهیه مکمل شترمرغ از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین تامین کلسیم و تعادل آن با فسفر در جیره بسیار مهم است و عدم تامین یا عدم تعادل بین کلسیم و فسفر می تواند مشکلات متعددی ایجاد نماید. استفاده از جیره شترمرغ با کیفیت بالا و بالانس شده همراه با مدیریت قوی و نیز انتخاب ژنتیکی خوب باعث افزایش سرعت رشد و راندمان بهتر شترمرغ ها می شود و در نتیجه در مدت زمان کوتاهتری می توان به وزن هدف رسید.

جیره های مختلف شترمرغ:

به دلیل اینکه نیازهای شترمرغ طی مراحل مختلف رشد تغییر می کند، لازم است در مراحل مختلف از جیره های متفاوت استفاده نمود. بطور معمول از جیره استارتر شترمرغ برای ۱ روزگی تا ۸ هفتگی، جیره رشد شترمرغ برای ۲ تا ۱۲ ماهگی، جیره شترمرغ مولد برای دوره تولید مثل و تخمگذاری و از جیره استراحت یا نگهداری برای شترمرغ های مولد در فصل عدم تخمگذاری استفاده می شود. در تهیه جیره شترمرغ لازم است توجه داشته باشید که پودر یونجه نباید بیشتر از ۳۵ درصد کل جیره را تشکیل دهد. همچنین توصیه می شود از پودر استخوان در جیره شترمرغ استفاده نشود. 

نحوه انکوباسیون تخم شترمرغ:

در شرایط بهینه لازم است که تخم شترمرغ به مدت ۴۲ روز در دستگاه جوجه کشی قرار بگیرد تا تبدیل به جوجه شود.

جمع آوری تخم شترمرغ:

برای جمع آوری تخم ها لازم است که وارد لانه شترمرغ شوید. هنگام برداشتن تخم شترمرغ مراقب باشید زیرا نرها برای دفاع از قلمرو خود ممکن است به شما حمله کنند. لازم است که لانه شترمرغ به گونه ای طراحی شود که فرد به راحتی بتواند به آنها وارد شده یا از آنها خارج شود. بهتر است شماره لانه (پن) به همراه تاریخ جمع آوری تخم ها یادداشت شده و بر روی هر تخم شماره آن درج گردد.

تمیز کردن تخم شترمرغ:

تخم شترمرغ دارای پوسته خارجی محکم همراه با روزنه هایی بر روی آن است که آلودگی به راحتی از طریق این روزنه ها می تواند وارد تخم شود، بنابراین لازم است ابتدا تخم های جمع آوری شده تمیز گردند. این امر می تواند توسط یک برس و مقداری آب گرم حاوی مواد ضدعفونی کننده انجام شود. لازم است از برس نسبتا نرم برای تمیز کردن تخم شترمرغ استفاده شود. بعد از شستن و خشک کردن تخم ها با دستمال کاغذی، شماره تخم را با مداد بر روی آن درج نمایید سپس تخم را بصورت افقی بر روی یک سطح تمیز مانند بشقاب های پلاستیکی قرار دهید تا مانع از چرخیدن آن شود. ظرف ۲۴ ساعت در یک محیط تاریک با چراغ قوه به تخم شترمرغ نگاه کنید و یک فضای خالی حاوی هوا در یک سمت آن مشاهده خواهید کرد.

شماره تخم شترمرغ را در انتهای دیگر آن یادداشت کنید. دلیل این امر این است که هنگام خروج جوجه، پوسته شکسته می شود و ممکن است نتوانید شماره تخم را تشخیص دهید. با این حال اگر شماره تخم شترمرغ را در پایین آن نوشته باشید، این شماره دست نخورده باقی می ماند و به راحتی می توانید تشخیص دهید که کدام تخم به جوجه تبدیل شده است.

ذخیره سازی تخم ها

هر 24 ساعت تخم ها را بچرخانید بطوری که کیسه هوای تخم همچنان رو به بالا اما در جهت دیگر باشد. به عنوان مثال اگر قسمت بالای آن به سمت شمال شرقی است، تخم شترمرغ را در جهت شمال غربی قرار دهید. به همین ترتیب، اگر موقعیت شمال غربی است، سپس به جهت شمال شرقی برگردید. همیشه باید کیسه هوا به سمت بالا باشد. مطالعات نشان داده است که برای جوجه کشی مطلوب، تخم شترمرغ نباید بیش از 10 روز ذخیره شود. دمای اتاق انبار نه باید خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد، مثلا 15 تا 20 درجه سانتیگراد (59 تا 68 درجه فارنهایت).

ماشین جوجه کشی

مفهوم کلی جوجه کشی این است که یک محفظه تمیز برای دستگاه جوجه کشی وجود داشته باشد، تخم شترمرغ را تا 38 یا 39 روز درون انکوباتور قرار داده و سپس تخم را به هچری منتقل کنید که می تواند به عنوان یک منطقه نسبتاٌ آلوده طبقه بندی شود بنابراین باید تلاش کنید هچری تا حد امکان تمیز و عاری از آلودگی باشد. جریان کار باید به این صورت باشد که هیچ چیز از یک منطقه کثیف (هچر) به منطقه تمیز (انکوباتور) نرود و هر دو قسمت برای عملکرد مطلوب کاملاً جدا باشند.

برای یک دستگاه جوجه کشی خوب باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • درجه حرارت ثابت
  • کنترل رطوبت
  • تهویه

درجه حرارت

دمای ثابت 36/5 درجه سانتیگراد (97/7 درجه فارنهایت) برای انکوباتور مناسب است. نکته مهم در اینجا ثابت بودن دما است. برای اطلاع از دمای مناسب جوجه کشی شترمرغ با ارائه دهنده دستگاه جوجه کشی خود مشورت کنید.